• Post category:Blog
  • Post comments:0 Comments

Cyklotrasy pre rodiny na Slovensku – úžasný spôsob trávenia voľného času

Určite nám dáte za pravdu, že každá chvíľka, strávená s našimi najbližšími, je hodná viac ako unca zlata. Sme si istí, že aj vy si pamätáte z detstva okamihy, ktoré sa s vami nesú už po mnohé roky. Či už ako ste sa učili bicyklovať, prípadne prvý pád z bicykla, možno rodinné výlety po Slovensku, pretože zahraničie nebolo vtedy až tak v móde.

Zahraničie je otázne aj počas tohto leta a preto Vám ako inšpiráciu prinášame cyklotrasy pre rodiny, na ktoré sa môžete vybrať všetci. Nachádzajú sa na našom krásnom Slovensku a pre ich zdolanie vám stačí bicykel, cyklovozík, prípadne sedačka na bicykel pre tých najmenších.

Cyklotrasy pre rodiny: Inšpirácia č.1 – Belianska cyklotrasa

Belianska cyklotrasa púta pozornosť celoročne, má na to aj pádny dôvod. Spája obec pod Tatrami – Spišskú Belú s Tatranskou kotlinou. Pôvodný plán bol však oveľa megalomanskejší – mala sa tiahnuť cez Ždiar až do Poľska, zatiaľ si však musíme vystačiť s touto kratšou verziou. Od marca do októbra – novembra je rajom cyklistov a korčuliarov, v zime je ideálnym miestom pre bežkárov. Vedie síce popri hlavnej ceste s vysokou premávkou, ale ponúka neodolateľné výhľady na Belianske Tatry.

Belianska cyklotrasa medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou v dĺžke 9 kilometrov.

Po celej dĺžke vás Belianska cyklotrasa nezaskočí žiadnym veľkým stúpaním, preto je vhodná aj pre najmenších cyklistov, ktorí by ju mali v pohode zvládnuť. Tento skvost zo série Cyklotrasy pre rodiny má pozdĺž cesty aj lavičky s prístreškami, kde sa môžete zastaviť, urobiť si piknik, oddýchnuť si. Prípadne sa len tak kochať výhľadom na majestátne tatranské štíty.

Ak dorazíte do cieľa – privíta vás Tatranská kotlina. Tu sa môžete otočiť a ísť späť, prípadne si v rámci výletu dopriať návštevu Belianskej jaskyne. Cyklochodník má jedným smerom 9 km a hodnotíme ho ako veľmi jednoduchý.

Cyklotrasy pre rodiny: Inšpirácia č.2 – Okolo Liptovskej Mary

Táto cyklotrasa si u viacerýc z nás vyslúžila hodnotenie „Najkrajšie miesto na Liptove“. Je veľmi jednoduchá, neočakávajte žiadne náročné stúpnanie či príkre zjazdy, takže sa na nej vyšantíte aj ako rodina s najmenšími členmi.

Trasa má dĺžku 37 km a začína sa – aj končí – v Liptovskom Mikuláši. Po ceste postupne miniete Liptovský Trnovec – Bobrovník – Vlachy – Krmeš – Galovany. Už priamo v Liptovskom Trnovci sa vám naskytne nádherná zastávka na brehu priehrady Liptovská Mara, kde získate pri peknom počasí za odmenu fenomenálny výhľad na Nízke a Západné Tatry.

Veža kostola Panny Márie

Symbolom Liptovskej Mary je už dlhé roky kostolík, ktorý vás takisto čaká na tejto trase. O pár minút ďalej – záleží na vašom pretekárskom tempe – uvidíte skanzen Havránok. V rámci cyklotrasy pre rodiny je to atrakcia, určená najmä našim najmenším, nakoľko prehliadka trvá iba 30 minút.

Cyklotrasy pre rodiny: Inšpirácia č.3 – Rača – Ivánka pri Dunaji a Štefánikova mohyla

                Nádherná trasa po rovinke, ideálna aj pre začínajúcich malých cyklistov. Jedným smerom meria asi 15 km, vrátiť sa môžete takisto po nej. Začínate v Rači, na konečnej električiek, kde sa napojíte okamžite na cyklistický chodník, ktorý vás privedie do Svätého Jura, následne sa stočí na juh. Prechádzate popri letisku až priamo do Ivánky pri Dunaji, odkiaľ je už len kratučký úsek priamo k mohyle M.R.Štefánika.

                Pozitívom je nádherná príroda, nie ste v blízkosti hlavných ťahov a tempo – to si udávate vy sami. V Ivánke sa môžete takisto zastaviť na skvelú zmrzlinu.

Cyklotrasy pre rodiny: Inšpirácia č.4 –Devín smer Devínska Nová Ves

                Ideálny začiatok je na parkovisku pod hradom Devín, kde sa začína aj cyklochodník. Nedajte sa odradiť nie príliš kvalitným asfaltom, určite si na tejto trase užijete dokonale strávený čas s rodinou. Čaká vás totiž nenáročná rovinka a nádherné prostredie v okolí rieky Moravy. Ak by ste sa sem však vydali v čase, keď sú premnožené komáre, určite nezabudnite na repelent. Z Devína vám to bude do Devínskej Novej Vsi trvať asi 4,5 km, občerstvenie na vás čaká pri Cyklomoste slobody. Áno, pri tom cyklomoste, ktorý sme my, Slováci, chceli pomenovať ako Most Chucka Norrisa.

Cyklomost slobody  alebo „Most Chucka Norrisa“

                Ak po príchode do Devínskej Novej Vsi máte ešte sily pokračovať, určite odporúčame prejsť Cyklomost slobody a prejsť rieku Moravu do Rakúska. Od mosta je totiž vo vzdialenosti asi 2 km vzdialený nádherný zámok Schloss Hof. Každoročne a takmer každý víkend sa tu najmä v lete konajú rodinné podujatia, kde si každý z vás určite nájde to svoje. Ockovia a mamy skvelé regionálne pochúťky, deti kolotoče či kontaktnú zoo.

Spolu je v Slovensko 1525 trás, ktoré majú cez 16 tisíc km / zdroj : www.oma.sk/cyklotrasa

                V našich tipoch na cyklotrasy pre rodiny by sme mohli pokračovať do nekonečna, nakoľko Slovensko má približne 16 000 kilometrov cyklotrás. Nie všetky sú však v ideálnom stave. Ak máte aj vy svoju obľúbenú cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu, podeľte sa o ňu s nami a my sa radi podelíme ďalej. Dovtedy vám prajeme krásne leto a veľa cyklokilometrov bez nehody, tešíme sa na vás znova o týždeň!

S pozdravom Virtual Championship Tím

Pridaj komentár