• Post category:Blog

Niekoľko hodín by pravdepodobne nestačilo na popis toho, prečo je šport taký prospešný pre telo, ale v tomto článku nájdete aspoň niekoľko hlavných benefitov, prečo je to tak. Fenomén športu je podporovaný odjakživa. Hovorí sa, že prospieva nášmu telu aj našej duši. Prvý benefit, ktorý vám príde na um pokiaľ hovoríme o športe, je pravdepodobne zhadzovanie kilogramov, ale to zďaleka nie je jediný benefit, ktorý by mal byť motiváciou.

Predstavme si tie najdôležitejšie:

Benefit číslo 1 – áno, budete mať krajšie telo.

fitness couple

Nepochybne, vďaka športu dokážete efektívne a efektne vyformovať telo, aj keď to stojí isté úsilie. Všetko závisí od konkrétnej športovej aktivity, netreba počítať s tým, že pri akomkoľvek športe cvičíte rovnako efektívne. Kardio cviky, prípadne aktivity ako sú kolieskové korčule alebo kolobežka dokážu zabezpečiť spaľovanie kalórií a postupne aj spaľovanie tukov, ale vďaka posilňovaniu či silovému cvičeniu si zase budujete svalovú hmotu. Ideálny je šport, ktorý vám zabezpečí kombináciu a tým je, napríklad,
beh alebo bicyklovanie. Ak je práve pocit z lepšej postavy to, čo vás na športe láka, snažte sa budovať si zvyk a cvičte pravidelne,
hoci by to malo byť aj kratšie. Dokonca stačí 20 či 30 minút denne. Z hľadiska starostlivosti o váš zovňajšok nemá veľký význam cvičiť príliš dlho počas krátkeho časového obdobia, ako je, napríklad, niekoľko dní. Nehovoriac o tom, že kvalita nie je to isté ako kvantita.

Benefit číslo 2 – instantne dobrá nálada.

Je možné, že vám predstava potenia sa v posilňovni neznie príliš lákavo. Avšak, nie je žiadnym tajomstvom, že cvičenie uvoľňuje hormón šťastia, ktorý je strojcom dobrej nálady. A práve preto máte po dobre odvedenom výkone oveľa lepší pocit a náladu. Tento efekt ide ruka v ruke postupne aj
s dobrým pocitom prekonania sa, skvele odvedenej práce, a preto je to jeden z najúčinnejších prostriedkov, ako mať dlhodobo lepší pocit zo samého seba. Najmä v zimných mesiacoch, keď ste oveľa menej aktívnejší, je to účinná forma, ako nepresedieť celý víkend doma a ešte byť aj šťastnejší.

Benefit číslo 3 – šport spomaľuje proces starnutia.

V tomto prípade by sa opäť dalo menovať množstvo príkladov, ako šport prospieva vášmu mladšiemu ja. Hneď prvý príklad je ten, že vďaka športu budujete svalovú hmotu, ktorá chráni kosti a tým ich chránite pred osteoporózou. Mnohé štúdie tiež hovoria o tom, že vďaka športu je pokožka pružnejšia a pevnejšia. Šport tiež núti prijímať väčšie množstvo tekutín, čo prospieva vnútorným orgánom a tiež spomínanej pokožke. V neposlednom rade si vďaka nemu držíte hladinu telesného tuku a cholesterolu na uzde.

Benefit číslo 4 – jedna z najlepších možností, ako tráviť voľný čas.

funny dancePrejdime na tému voľného času. Množstvo aktivít, ktoré obľubuje sa pravdepodobne na rozdiel od športu vykonáva v sede. Čo nie je práve dobré. Činnosti ako spánok, pozeranie televízie, čítanie či varenie nebudú ani zďaleka také aktívne ako šport. Je však dôležité, aby vás šport bavil. Nájdite si možnosť, ktorá vám bude vyhovovať. Ak ste radšej v kolektíve a motivujete sa navzájom, vyberte si kolektívnu aktivitu. Ak sa radi hýbete, vyberte si tanec či zumbu. A ak ste naopak radi vonku, je tu beh, či bicyklovanie. Všetky aktivity sú skvelý spôsob, ako tráviť váš voľný čas s rodinou a priateľmi – preto si stačí iba vybrať.

Benefit číslo 5 – správne fungovanie orgánov.

Jedným z najdôležitejších benefitov, ktoré šport prináša, je správne fungovanie orgánov. Pozitívne ovplyvňuje viaceré telesné systémy, ako je srdcovo-cievny, imunitný či dýchací systém. Vďaka športu tiež
znižujete hladinu cukru zvyšuje hladinu HLD cholesterolu, čiže dobrého cholesterolu a tiež pomáha znižovať hodnotu krvného tlaku. V neposlednom rade šport odbúrava stres. Najvhodnejšie aktivity z hľadiska fungovania vašich orgánov je beh, rýchla chôdza, bicyklovanie, a podobne. Teraz už viete, že šport má množstvo úžasných benefitov pre vaše telo. Ak si neviete vybrať, čo je pre vás vhodné, vyskúšajte viacero aktivít a postupne si nájdete to, čo vám najviac vyhovuje.

Šport je kľúčom ku vášmu zdravému a šťastnému ja. Budovanie zvyku buduje lásku ku športu. Tak športujte spolu s nami na virtualchampionship.eu.