Šport v lete : ako na to a čomu sa vyhnúť?
Leto sa nám rozbehlo pomerne intenzívnym tempom a horúce letné dni lákajú na všetko možné, len nie aktívny šport. Komu by sa aj chcelo behať, keď je vonku 35’C a slnko pečie ako divé? Je vôbec zdravé športovať v takomto počasí? Alebo bezpečné? Preskúmali sme za vás super aktuálnu tému – šport v lete. Ako to dopadlo a čo by ste (ne)mali robiť, to sa už dozviete v našom článku.
Ako funguje termoregulácia ľudského organizmu
Cvičenie a akákoľvek fyzická aktivita zvyšuje našu telesnú teplotu. Preto šport v lete môže byť oveľa intenzívnejší, ako si myslíme. Náš organizmus má síce vstavaný systém termoregulácie a chladenia, vďaka ktorému sa dokážeme prispôsobiť aj horúčavám a úpeku. Výsledkom je potenie. Ani náš systém však nie je dokonalý a ak budeme vystavení spaľujúcej horúčave príliš dlho, jednoducho zlyhá. Výsledkom zlyhania termoregulácie môže byť vyčerpanie a únava. Prejavuje sa často aj tým, že máte pocit, že tento krok už bude váš posledný a na viac sa nezmôžete. Nezriedka sa pridáva aj úpal, najmä ak je hlava vystavená priamemu pôsobeniu slnečných lúčov, bez akejkoľvek ochrany.
Vysoká vlhkosť vzduchu je takisto nebezpečná, pretože pot sa automaticky neodparuje, ale zostáva „prilepený“ na pokožke. Ak sa pokožka neodparuje, tak sa nedokáže ani chladiť a vaša telená teplota dokáže dosiahnuť naozaj vysoké hodnoty.
Veľa vody a tekutín – len tak hravo zvládnete aj šport v lete
Organizmu pomôže, ak ho budete pravidelne zásobovať vodou – naozaj dostatočným množstvom vody. Naše telo tvorí z 50-60% obsahu práve voda, preto je dôležité, aby sme toto percento udržiavali konštantné. Počas fyzickej aktivity, najmä cvičenia a športovania, máme tendenciu stratiť 2-3%, najmä počas horúcich dní.
Nie je ideálne piť veľa tekutín pred fyzickou aktivitou samotnou, dajte si radšej kúsok ovocia, ktoré je takisto nabité vodou – odporúča sa najmä kúsok melónu, jablka či pomaranča, ak máte radšej zeleninu, dobre poslúži mrkva či zelerové tyčinky. Okrem vody vám totiž pomôžu udržať aj stabilnú hladinu elektrolytov a tak pre vás nebude šport v lete už utrpením. Počas cvičenia dopĺňajte vodu do organizmu každých 20 minút, ideálne množstvo sú 2dl. Po cvičení pite ešte viac – minimum 1 l, samozrejme, nie naraz, ale rozdelené do menších dávok.
Ako si overím, že pijem naozaj dosť?
Existuje pomerne veľa spôsobov, my odporúčame ten najpresnejší – „odskočte si“ na toaletu a skontrolujte farbu vášho moču. Ak je mierne žlý a pripomína vám citrónovú limonádu, ste hydratovaní tak akurát. Ak je však tmavší a má napríklad farbu jablčného džúsu, znamená to, že máte málo tekutín a treba ich doplniť. Šport v lete sa zdá ako veľka veda, však?
Nezabúdajte však aj na to, že niektoré lieky a výživové doplnky takisto menia farbu moču a nemá to nič spoločné s tým, koľko pijete. Ak sa však budete riadiť pravidlom, že za každých 20 minút fyzickej aktivity vypijete 0,3l vody, vaša hydratácia by nemala klesnúť pod rizikovú úroveň.
Naozaj je nebezpečné piť príliš veľa vody?
Už naše staré mamy zvykli hovoriť: „Nepi toľko vody, lebo sa utopíš“. Mali svojím spôsobom pravdu, pretože tak, ako môžeme byť dehydrovaní, môžeme byť aj hydratovaní príliš. Ak budete „zalievať“ organizmus nadmerným množstvom tekutín, môžete si spôsobiť problém, zvaný hyponatrémia. Inými slovami, znížená hladina sodíka v krvi, ktorá môže nečakane ohroziť váš organizmus.
A ako sú na tom športové drinky? Netreba to s nimi preháňať. Športové drinky by ste mali zvažovať ako alternatívu, ak máte plus mínus ideálnu hmotnosť a cvičíte dlhšiu dobu pri vyššej intenzite. Určite ich zvážte a ak to nie je nutné – nekonzumujte ich. Sú totiž nabité kalóriami a to, čo vypotíte, si doprajete dvakrát viac v podobe prázdnych kalórií. Kúsky ovocia a zeleniny počas cvičenia dokonale telo zásobia, nie je potrebné pridávať aj zbytočné športové drinky.
Vyhýbajte sa časom okolo poludnia a tmavému oblečeniu
Ak je teplota vonku vyššia ako je bežný štandard, pozor na šport v lete. Nezačínajte tempom, na aké ste zvyknutí, mohli by ste dopadnúť veľmi zle. Treba si uvedomiť, že nebudete môcť dočasne robiť všetko to, na čo ste zvyknutí – beh, chôdza, maratón. Teplo a zvýšená vlhkosť vzduchu z človeka energiu priam vysáva rýchlosťou svetla. Ak zvyknete behať, doprajte si rýchlu chôdzu. Ak pestujete rýchlu chôdzu, prejdite sa rekreačným tempom. Ak trpíte zdravotnými problémami, pridajte k tomu aj konzultáciu s vaším lekárom. Asi nie je treba pripomínať, že na priamom slnku sa necvičí v čiernom oblečení, však?
Leto je naozaj nádherné obdobie, na ktoré sa veľmi tešíme asi všetci. Okrem pozitív má však aj zdanlivé negatíva na kondičku. Ale len zdanlivé. Pozrite sa na to z pozitívneho uhla pohľadu a aktívny šport v lete zameňte za skok do bazéna a menší relax. Po lete budete mať čas dobehnúť všetko, čo ste zameškali.
Tešíme sa na vás opäť, milí priatelia, s ďalším zaujímavým článkom.
S pozdravom Virtual Championship Tím