Športovec týždňa – František Svatoň

Dva týždne nám ubehli ako voda a je čas na ďalšieho zaujímavého fanúšika Virtual Championship v kategórii Športovec týždňa. Vždy sa vám snažíme prinášať inšpiratívne príbehy a inšpiratívnych ľudí, ktorí vás posunú na vašej ceste ešte ďalej. Naši Športovci týždňa sú skvelým príkladom toho, ako sa to dá, aj keď si myslíme, že sa už nedá a ako je možné posúvať limity v živote každého z nás. Dnes sme pre vás vybrali Františka, rodáka z Košíc, žijúceho v Prešove.

Zamyslel som sa nad zmyslom života, keď som mal 24

                Keď sme mladí, život je gombička a všetko sa nám zdá, že ide akoby samé od seba. Jeme, čo nám príde pod ruke a žijeme nezdravo – to bol aj prípad Františka. Keď mal 24, uvedomil si, že nie je spokojný so svojím životom. Alkohol, cigarety a nadváha – presne tieto neduhy sa rozhodol odbúrať, čo sa mu aj podarilo a dnes je to krásnych 21 rokov, čo je aktívnym športovcom a rozhodol sa nadobro zmeniť svoj život k lepšiemu. Začal sa venovať behaniu na krátke trate a postupne sa prepracoval až na maratóny. Výhodou bolo, že František je profesionálny vojak (výsadkár prieskum), takže aj počas práce je stále v pohybe. Voľný čas trávi najčastejšie na bicykli (čistá vášeň), túrach, nordic walkingom, v zime bežkovanie, skialp či lyžovanie, ale takisto behanie.

Na ktoré dosiahnuté méty je František naozaj hrdý?

                Hoci je náš Športovec týždňa František astmatik, ani to mu nebránilo, aby svoj najlepší čas dosiahol na Rajeckom maratóne v roku 2004 (2:57:58). V osobnom živote je to rodina – manželka Erika, dcérka Karolína, psík Nelly a napĺňajúca práca. Motiváciou pri behu je pre Františka hudba – house, rock, hip-hop, občas si pustí aj československú klasiku či 80-90.te svetové roky. Momentálne sa už maratónov nezúčastňuje, nakoľko pred dvomi rokmi prekonal infarkt, ale ako hovorí František – nezlomí ma nič, ani choroba. Františkovým želaním je dobré zdravie, možnosť športovať až do vysokého veku a podpora našich projektov účasťou vo virtuálnych pretekoch Virtual Championship.

                Ako vidíte, náš Športovec týždňa František je skvelým príkladom, že nikdy nie je neskoro na zmenu – musí to však prísť od nás a musíme to chcieť. Čo nie je koncov koncov také ťažké, však? Stačí sa len prekonať a odhodlať. Už teraz pre vás pripravujeme ďalší inšpiratívny príbeh v kategórii Športovec týždňa – kto to bude? Nechajte sa prekvapiť, viac už čoskoro. Dovtedy vám prajeme krásne dni, plné športu.

S pozdravom Virtual Championship Team.

              .

Pridaj komentár