Športovec týždňa – Jakub „Kuba“ Jančík

Hádate správne, dnes vám predstavíme ďalšieho Športovca týždňa – zoznámte sa s Jakubom z Prahy, pôvodom z Moravy. Jakub má síce len 37 rokov, ale život mu nadelil rôzne prekážky, s ktorými sa dokázal obdivuhodne popasovať. Jakub je skvelým príkladom, že kombináciou vôle, sústredenia a motivácie môže vzniknúť krásny výsledok – chuť a radosť zo života. Možno práve Jakub bude tou osobou, ktorá vás donúti zajtra vstať z postele, hoci bude upršané ráno a ísť si zabehať – nerobíte to pre ostatných, robíte to PRE SEBA.

                Jakub sa narodil ako normálny chlapec a užíval si bezstarostné detstvo až do svojich 9 rokov, kedy mu diagnostikovali paraparézu dolných končatín. Laicky povedané, nohy poslúchajú menej a často krát si robia to, čo „práve chcú“. Po kolotoči zákazov športu a pohybu a následného odporúčania cvičiť sa Jakub rozhodol počúvnuť svoje telo a športovať tak, ako to uzná za vhodné on sám. Asi pred 10 rokmi získal nových spoločníkov – francúzske barly, s ktorými funguje až dodnes. Po narodení synčeka prešiel aj Jakub „športovou obnovou“. Uvedomil si, že nechce dopustiť, aby raz za ním synček prišiel a zavolal ho von hrať sa, čo by ale Jakub nebol fyzicky schopný. Synček by to určite pochopil, pre Jakuba by spracovať túto situáciu bolo asi horšie, navyše v tej dobe trpel aj nadváhou.

            

    Na jeseň 2018 zatiahol Jakub ručnú brzdu. Začal športovať, chodiť na prechádzky, šliapal na rotopede a chudol. Rok 2019 priniesol Jakubovi prvý virtuálny pretek, ktorý dopadol nad očakávania. Tempo nebolo síce závratné, ale v konkurencii nás, „zdravých“, Jakub za sebou zanechal ďalších 200 športovcov. Podporovať ho začali aj kolegovia v práci, čo ho vyhecovalo, aby sa prihlásil na reálny pretek na 5 km. Odozva, ktorú tento beh pre Jakuba mal, bola neuveriteľná a vyburcovala ho k ďalším a ďalším krôčikom na ceste k úspechu. Jakubovi sa ako hendikepovanému športovcovi podarilo dokázať, že i s hendikepom je možné žiť plnohodnotný život a nie je bezpodmienečne nutné nariekať nad nepriazňou osudu.

                Jakub uprednostňuje charitatívny rozmer pretekov, virtuálna pomoc ostatným je to, čo ho ženie vpred. Sústreďuje sa na vzdialenosť 5 km, podarilo sa mu aj 10 km. Ale ako sám hovorí, na túto vzdialenosť ešte treba potrénovať, aby to nebolo také trápenie. K najväčším úspechom zaraďuje SPARTAN RACE, kde s pomocou kamarátov prekonal aj beh na 25 prekážok. Gladiator Race Night (20 prekážok) a spoločný pretek s manželkou a synčekom na 3 km. Na tento je Jakub obzvlášť hrdý, pretože skĺbiť rodinu, šport, prácu a tréning je preňho naozaj riadna makačka.

Predstava relaxu pre Jakuba je pobyt na záhrade. Pestovanie chilli papričiek, čas strávený s rodinou, cestovanie, bicyklovanie a čoskoro možno aj plávanie, ale radšej nepredbiehajme…

       

  Na záver by nám všetkým Jakub rád odovzdal jedno dôležité motto:

Nikam sa neponáhľajte, výsledky prídu časom ako odmena za vašu snahu. Každá malá zmena by mala viesť k inej, TRVALEJ zmene vo vašom živote. Každý sme originál a na každého funguje niečo iné. Nájdite si preto to, čo vyhovuje vám a z čoho budete mať radosť. Nielen v športe, ale v celom prístupe k životu.

Na základe vašich reakcií sme veľmi radi, že vás naša rubrika Športovec týždňa očarila a motivuje k ďalším výkonom. Už teraz usilovne pracujeme na ďalšom zaujímavom príbehu. Ktorý vás nakopne k ďalším výkonom a prekonaniu seba samých na ceste za vytúženými snami .

S pozdravom Virtual Championship Team

              .

This Post Has One Comment

Pridaj komentár