Čo je to zdravý spánok a ako ho budovať?
Niektorí z nás spia príliš, iní naopak považujú spánok za oveľa menej dôležitý, než v skutočnosti je alebo majú problém zaspať. Do ktorej skupiny patríte vy? Skúste si najskôr odpovedať na túto otázku. Ak si počas noci doprajete ničím nerušený 8-hodinový spánok, tak vám gratulujeme, pretože pravdepodobne vaše telo dostáva presne to, čo potrebuje, a to je potrebný odpočinok a čas potrebný na regeneráciu. V praxi to však môže vyzerať úplne inak.
Bez ohľadu na to, či spíme dosť alebo málo, faktom je, že priemerný Slovák prespí asi tretinu svojho života. To je dosť času na to, aby sa vaše telo a myseľ dostali do skutočnej pohody a oddýchli si. Zdravý spánok je totiž dôležitý z viacerých aspektov. Ktoré to sú?
1. Budovanie imunity
Organizmus, ktorý je unavený, je náchylnejší na choroby. Dokonca už menej ako 7 hodín spánku spôsobuje, že ste o zhruba 30 % viac náchylný na rôzne vírusové ochorenia. To sú, samozrejme, štatistiky, ktoré sa môžu líšiť prípad od prípadu, ale nič to nemení na skutočnosti, že vďaka zdravému spánku si budujete svoju imunitu. Taktiež bojujete proti chorobám, ako sú srdcové ochorenia, mŕtvica, či cukrovka.
2. Zdravý spánok pozitívne ovplyvňuje váš fyzický a duševný výkon
Koľkokrát ste sa už pristihli pri tom, že keď sa nevyspíte dostatočne, váš výkon v práci či v škole klesá? Je to pochopiteľný dôsledok toho, že vaše telo a mozog nie sú zregenerované. Počas dňa pôsobí na vás veľké množstvo podnetov, vonkajších agresorov a tiež možno podávate určitý fyzický výkon. Váš organizmus potrebuje čas, aby sa opäť pripravil na ďalší deň. Nedostatok zdravého spánku spôsobuje depresie, ale aj nedostatok koncentrácie či nedostatočnú produktivitu. A to určite nechcete!
3. Spomaľuje starnutie
Zdravý spánok podporuje produkciu kolagénu, pružnosť v pokožke a jej regeneráciu – všetky fakty, ktoré sú dôležité na to, aby ste predišli predčasnému starnutiu či už na našej tvári alebo aj na pokožke celého tela. A v neposlednom rade v tejto súvislosti treba spomenúť aj to, že vďaka zdravému spánku bude aj váš metabolizmus fungovať od rána presne tak, ako má.
Všetky tieto spomenuté fakty určite stoja za to, aby ste investovali čas do toho, aby ste sa vyspali do ružova. Štúdie hovoria o tom, že dospelý človek potrebuje 7 až 9 hodín spánku. Rovnako, ako škodí málo spánku, škodí ho aj príliš veľa. Čo teda môžete spraviť pre dosiahnutie optimálneho spánku, ktorý bude pre vaše telo tak akurát?
1 . Všetko počká do zajtra
Neuprataný šatník, nedokončený email alebo aj rozčítaná kniha – to všetko predsa počká do zajtra a nikam vám to neutečie. Snažte si váš denný rozvrh zorganizovať tak, aby ste si minimálne hodinu vášho času pred dopriali len čas pre seba a na svoju regeneráciu.
2. Neutralizujte modré žiarenie
Telo asi 2 až 3 hodiny pred naším zvyčajným časom spánku začína produkovať melatonín, čiže hormón, ktorý má na svedomí korigovanie našich vnútorných biorytmov a kvalitu spánku. Ak túto produkciu narušíme takzvaným modrým svetlom, čiže žiarením z televíznej obrazovky, notebooku či telefónu, zmaríme si tak aj šancu zaspať bez problémov. Snažte sa pred spánkom vyhýbať sa zariadeniam a vymeňte ich za knihu, príjemný kúpeľ či relaxáciou alebo rozhovorom s blízkym.
3. Vytvorte si prostredie vhodné na spánok
Spánok vo veľkej miere ovplyvňuje aj miestnosť, v ktorej spíte. V prvom rade si vyhraďte posteľ iba na spánok – nepracujte v nej, pretože to tiež ovplyvňuje, napríklad, aj to, že neviete zaspať, pretože vám v hlave prúdi množstvo myšlienok. Miestnosť dobre vyvetrajte, ak preferujete, doprajte si relaxačnú hudbu či arómu na upokojenie.
4. Čo so spánkom neladí?
K dobrej kvalite spánku určite neprospeje kofeín 4 hodiny pred spánkom, ale aj jedlo v rovnakom čase, ktoré navyše spôsobuje únavu, pretože váš žalúdok celý noc trávi. Taktiež si dávajte pozor na príjem alkoholu či cvičenie tesne pred spaním.
Spánok je dôležitejší než si v skutočnosti myslíte. Alebo príliš preceňovaný – záleží teda na to, či si ho doprajete veľmi veľa alebo skôr málo. Má však nepostrádateľné benefity a nie zbytočne sa hovorí, že je to ten najlepší lekár. Tak teda – sladké sny!
Ak vás zaujíma niečo, čo ste v tomto príspevku nenašli, pokojne nám napíšte.
Dovidenia priatelia pri ďalšom blogovom príspevku.