Makroživiny a mikroživiny – na čo slúžia ?
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako jedlo, ktoré prijímame, pôsobí na náš organizmus a čo spôsobuje? Napriek tomu, že sa toho o základných zložkách potravy píše viac než dosť, je dobré si tieto základné fakty ešte raz spomenúť. A možno aj v súvislosti so športom, pretože ak športujete, vaša potrava by mala vyzerať inak, ako keď celý deň sedíte za počítačom.
Makro či mikroživiny sú látky, ktoré prijímame v podobe potravy počas celého dňa. Aby naše telo fungovalo optimálne, nemali by sme zabúdať na žiadnu z týchto látok, aj keď v praxi to tak, samozrejme, veľakrát nie je. Makro živiny alebo aj makronutrienty zabezpečujú výživu človeka a patria medzi ne sacharidy, tuky a bielkoviny. A na druhej strane sú tu mikroživiny, ktorými sa označujú vitamíny, ale aj minerály. Tými môže byť, napríklad, vápnik, vitamín B6 alebo zinok.
Makro vs. Mikro
Začiatok každého z týchto dvoch slov nám poskytne presnú predstavu o tom, čo si môžeme pod týmto pojmom predstaviť. Makro pochádza z gréckeho slova „makros“ a znamená „veľký“. Makroživiny sa zvyčajne merajú v gramoch a patria medzi ne :
1. Sacharidy
nájdete ich v potravinách ako je chlieb, cestoviny, ryža, ovocie. Majú približne 4 kalórie / 1 gram. Sú to cukry, škroby a vláknina, ktorá sa nachádza v spomínanom ovocí a zelenine a v zrnách. Predstavuje zdroj rýchlej energie v našej strave. Štiepia sa na glukózu, ktorú potrebuje náš mozog a svaly na ich fungovanie. Sacharidy sú známe aj vďaka nezdravým potravinám, ako sú koláče a sladkosti. Vo všeobecnosti sa ich však nemusíte báť. Sacharidy telo potrebuje. Je však potrebné rozlišovať medzi jednoduchými a zložitými sacharidmi. Ich hlavný rozdiel je v chemickej štruktúre. Tie zlé sacharidy uvoľňujú cukor rýchlejšie a tiež v nich nenájdete žiadne mikroživiny. Váš denný príjem sacharidov by sa mal odvíjať v prvom rade od toho, aký je váš energetický výdaj. Snažte sa v potrave neprijímať iba sacharidy.
2. Tuky
sú to rastlinné oleje, mäso, ryby, orechy, avokádo, a podobne. Dodajú nám asi 9 kalórií / 1 gram. Tuky delíme na nasýtené a nenasýtené. Rozdiel medzi nasýtenými a nenasýtenými tukmi je dôležitý, pretože vášmu telu stačí len ten druhý. Nenasýtené tuky regulujú metabolizmus, udržiavajú pružnosť bunkových membrán, zlepšujú prietok krvi a podporujú rast a regeneráciu buniek.
3. Bielkoviny
vajcia, mäso, ryby, tofu, mliečne produkty a obsahujú asi 4 kalórie / 1 gram. Bielkoviny alebo proteíny sú tvorené aminokyselinami a fungujú ako hormóny, enzýmy a protilátky v imunitnom systéme. Tvoria časti telesných štruktúr, ako sú spojivové tkanivá, pokožku, vlasy a svalové vlákna. Na rozdiel od sacharidov proteíny slúžia ako priamy zdroj energie, ale fungujú ako stavebné prvky pre ďalšie štruktúry v tele.
V tejto súvislosti treba spomenúť dva dôležité fakty. Tým prvým z nich je, že potraviny neobsahujú vždy iba jeden makroživín, ale môžu to byť dve alebo všetky tri. A na druhej strane – to, že tuky obsahujú viac kalórií na jeden gram neznamená, že sú zlé. Ak je strava vyvážená, je to úplne v poriadku. Makroživiny si telo nedokáže vyrobiť samo, a preto ich musí prijímať prostredníctvom stravy.
Mikroživiny majú oveľa menšiu výživovú hodnotu. Toto slovo pochádza z gréckeho slova „mikros“, čo znamená malý. Ich hodnota sa preto nemôže merať v gramoch a meria sa v miligramoch alebo dokonca v mikrogramoch. V niektorých potravinách, ktoré konzumujeme je mikroživín viac ako v iných. Množstvo ich nájdete v ovocí a v zelenine. Patrí medzi ne: vápnik, železo, vitamín B6 a B12, vitamín C a E, zinok a ďalšie.
Vitamíny a minerály
Hlavný význam vitamínov pre telo:
- pomáhajú uvoľniť energiu nachádzajúcu sa v potravinách, ktoré konzumujete;
- pomáhajú vytvárať bielkoviny a napomáhajú množeniu vašich buniek;
- vyrábajú kolagén, ktorý pomáha hojiť rany, podporuje steny krvných ciev a je dôležitý pre kosti a zuby
- udržujú vaše oči, pokožku, pľúca, tráviaci trakt a nervový systém v dobrej kondícii;
- budujú vaše kosti, chránia váš zrak a navzájom sa ovplyvňujú, aby pomohli telu vstrebať vitamíny, ktoré potrebujú;
- chránia vás pred chorobami
A na čo slúžia minerály ?
- minerály udržiavajú správnu rovnováhu vody vo vašom tele;
- podporujú zdravé kosti a stabilizujú bielkovinové štruktúry, ktoré získate z bielkovín, ktoré konzumujete, vrátane tých, ktoré tvoria vaše vlasy, pokožku a nechty;
- pomáhajú distribuovať kyslík do celého tela.
Mnoho ľudí nepripisuje až taký veľký význam, aby sa zamerali na prijímanie prospešných látok pre naše telo. Avšak kvalitná strava s kvalitnými zložkami má na naše telo výrazne pozitívny efekt. Dôležité je prijímanie oboch týchto látok. V spolupráci dokážu telu poskytnúť presne to, čo potrebuje, aby bolo zdravé. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že vyznať sa v spleti všetkých zložiek potravy môže byť mimoriadne zložité. Avšak, ak chcete byť zdravý a prípadne aj športujete, je základom všetkého prijímať to, čo vaše telo nevyhnutne potrebuje.
Preto sme pre vás pripravili zoznam 9 tipov, vďaka ktorým to bude jednoduchšie :
- Snažte sa prijímať čo najviac nespracovaných produktov a polotovarov, ktoré často krát obsahujú málo živín.
- Namiesto toho sa zamerajte na konzumáciu plodov, ovocia, zeleniny, semienok, a podobne, ktoré vám dodajú výživné látky.
- Hovorí sa, že na rafinovaných cukroch vzniká určitý typ závislosti. Snažte sa jej zbaviť. Rafinovaný cukor nemusíte úplne vylúčiť, ale je otázkou dní, kedy si od neho aspoň trochu odvyknete.
- Čítajte zloženie potravín.
- Postupne sa snažte získavať informácie o jednotlivých potravinách. Vďaka tomu získavate čoskoro oveľa lepší prehľad o tom, čo jete.
- Experimentujte v kuchyni, skúšajte nové veci.
- Snažte sa, aby každý váš tanier jedla bol pestrý – nielen farbou, ale aj látkami.
- Počúvajte svoje telo, ak je unavené, môže to byť veľmi pravdepodobne práve nesprávnou stravou.
- Jedzte primerané množstvá jedla a neprejedajte sa.
Ak vás zaujíma niečo, čo ste v tomto príspevku nenašli, pokojne nám napíšte.
Dovidenia priatelia pri ďalšom blogovom príspevku.