Behanie a iné zaujímavosti o behaní. Vedeli ste že až 65% bežcov sa zraní počas prvého roka behania.
Každý deň sa milióny ľudí na svete vyberú na dráhu, do lesa, do fitka alebo na lúku – zabehať si a urobiť niečo pre svoje zdravie. Niektorí sa pripravujú na maratón, niektorí chcú schudnúť a niektorí si chcú len udržať pevné zdravie. Vedeli ste však, aký bol najstarší maratónsky bežec, prípadne prečo sa ženám odporúča naozaj dobrá športová podprsenka? Prečítajte si naše zaujímavosti o behaní a dozviete sa viac.
Vek nehrá absolútne žiadnu úlohu
Nikto nemôže uprieť prvenstvo Usainovi Boltovi, ktorý je najrýchlejším bežcom na svete – podarilo sa mu dosiahnuť neuveriteľnú rýchlosť – 44,72 km/hod. Ak si ale myslíte, že ste príliš starí/mladí (nehodiace sa škrnite), vyvedieme Vás z omylu. Zaujímavosti o behaní prinášajú naozaj prekvapivé odhalenia. Najstarším pokoriteľom Londýnskeho maratónu v roku 2012 bol Fauja Singh, 101-ročný deduško z Indie, ktorý sa rozhodol prekonať svoje hranice. Nevyhral síce, ale potvrdil teóriu, že aj vek je len číslo. Športovať a behať sa rozhodol, keď mal 89 rokov. Obdivuhodné.
Z opačného konca to zobral indický chlapec Budhia Singh (podobnosť priezvisk čisto náhodná, Singh je v Indii ako Kováč na Slovensku). Ešte pred oslavou svojich 5 narodenín zabehol 48 maratónov.
Míňame, míňame, míňame a beháme!
Ak ste skúsili behať v zapranom tielku a kraťasoch a potom sa nahodili do nádhernej novej bežeckej súpravy, určite viete, ako chutí tento rozdiel. Každoročne sa na svete predá až miliarda párov tenisiek, pričom zo značiek suverénne vedie Nike s 59,5%. Až 57% bežcov si kupuje ročne minimálne dva páry bežeckých topánok, pričom priemerný vek jednej bežeckej topánky je 644 odbehnutých kilometrov. Zaujímavosti o behaní „bonzli“ aj toto nečakané odhalenie: bežci, ktorí behali v teniskách za 80€ a viac, mali dva krát viac nehôd a úrazov ako bežci, ktorí behali v teniskách za cenu nižšiu ako 28€. Dokážete odhaliť príčinu tejto anomálie?
Behanie je nielen o športe, ale aj o nadväzovaní nových kontaktov
Vďaka pravidelnému behaniu sa cíti byť fyzicky príťažlivejšími až 80% mužov a 60% žien, vďaka čomu sa behanie stáva novodobým športovým Tinderom. Ak zvážime, že 55% bežcov na svete uprednostňuje beh osamote namiesto priateľa alebo spolubežkyne a fakt, že až 78% VŠETKÝCH bežcov sa podvedome narovná, vystrie a snaží sa pôsobiť príjemne, ak oproti beží nadšenec opačného pohlavia, naozaj hovorí za všetko. Ak si k tomu oblečiete aj červené tričko, nielenže pritiahnete všetky pohľady ako magnet, ale máte aj oveľa vyššiu šancu na výhru, ako dokázal prieskum medzi všetkými víťazmi maratónov po celom svete.
Dajte si však pozor, ak sa rozhodnete osloviť tú sexi bežkyňu, bežiacu oproti vám, pretože až 18% žien sa vyjadrilo, že sa počas behu stalo obeťou sexuálnych narážok či nevhodného správania zo strany mužov (nielen bežcov, aby sme to uviedli na pravú mieru). Napriek tomuto číslu až 11% behajúcich Kanaďaniek nenosí žiadnu spodnú bielizeň, ak sa práve rozhodne zabehať si. Ak už sme v tejto oblasti, je vedecky dokázané, že mužské aj ženské prsia sa pri behaní nepohybujú len smerom hore-dole, ale opisujú pravidelný komplikovaný tvar 8-čky a preto sa najmä pre ženy odporúča zainvestovať do kvalitnej športovej podprsenky.
Zaujímavosti o behaní nie sú len voňavé
Aktívni športovci vedia svoje o upotených a pardon – nie práve vábne voňajúcich bežeckých teniskách. Niet ani divu, pretože každé jedno chodidlo dokáže denne vypotiť až 473ml potu, čo je takmer jedno veľké pivo. A keďže tie nohy máme dve – asi netreba zachádzať do detailov, však?
Až 65% bežcov sa zraní vážnejšie už počas prvého roka behania a jedno zranenie (aj malé a nepatrné) pripadá na zhruba 100 hodín behu. 66% zranených bežcov sa rozhodne dať si pauzu a iba 27% vyhľadá lekársku starostlivosť.
Sen každého bežca a bežkyne sú sexi nohy
Naše zaujímavosti o behaní by sme mohli ukončiť voľbou Miss a Mister Beh. 48% behajúcich mužov túži po svalnatých nohách, ako má David Beckham. A 37% žien si dalo za cieľ, že ich nohy budú vyzerať ako Cameron Diaz. Nech je to už tak či tak. Na maratón sa dalo nahovoriť aj známe Baywatch dievča – Pamela Anderson, ktorá ho zabehla v roku 2013 – bez tréningu. Pri sumarizovaní svojich dojmov bola stručná – OUCH (Au).
Aby sme boli féroví, behanie je možno ouch či au, ale prináša aj mnoho úžasných a emotívnych okamihov, ako aj podporu tých, ktorí to sami nedokážu alebo sú odkázaní na pomoc ostatných. Tak do videnia v teniskách!
Ak vás zaujíma niečo, čo ste v tomto príspevku nenašli, pokojne nám napíšte.
Dovidenia priatelia pri ďalšom blogovom príspevku.