Cyklistika a jej slávna trojka, ktorú miluje aj fenomenálny Slovák Peter Sagan
Ak ste nadšencami cyklistiky tak, ako sme aj my, tak ste určite posledné týždne trávili nalepení na televízore a sledovali jednotlivé etapy. Trošku nás zamrzelo, že náš fenomálny Peter Sagan nezamieša tento rok kvôli zraneniu karty na stupienku víťazov. Rozbehnuté to mal dobre, bohužiaľ, úraz a bolesti si vybrali svoju daň a Peter to vzdal skôr, ako mohol dokázať svoju povestnú saganovskú neporaziteľnosť. Cyklistika je férová, nikomu nenadržiava. Po dlhšej dobe je práve Peter Sagan športovcom, ktorého nám závidia aj v zahraničí. Dovolíme si tvrdiť, že právom.
Poďme sa trošku pozrieť do sveta cyklistiky, nasadnime na bicykle a povedzme si niečo o Grand Tour. Poznáte Grand Tour?
Grand Tour – trojlístok najprestížnejších podujatí v Európe
Možno ste už spojenie Grand Tour počuli, možno nie. Predstavme si ho teda. Pod týmto názvom sa skrývajú tri najprestížnejšie podujatia v Európe v disciplíne, známej ako cestná cyklistika. Grand Tour zahŕňa Giro d’Italia, Tour de France a Vuelta a Espaňa. Všetky trvajú tri týždne a idú sa skoro každý deň v určitom úseku.
Do rebríčka UCI sa práve vďaka týmto podujatiam jazdcom pripisuje viac bodov, ako je štandard a sú to jediné preteky, ktoré získali povolenie trvať viac ako 14 dní. Talianske Giro d’Italia sa ide zvyčajne v máji, Tour de France v júli a španielska Vuelta v druhej polovici augusta a septembra, keď je už počasie v stredozemí trošku prijateľnejšie. Vuelta sa pôvodne išla ako prvá – na jar, zvyčajne koncom apríla. Od roku 1995 ju však presunuli na posledné miesto, aby nekolidovala s Giro d’Italia.
Neboli ste na Tour de France? Ako keby ste ani nevedeli, čo je cyklistika
Tour de France sa pripisuje nepísané (aj písané) prvenstvo, čo sa týka Grand Tour. Je najstaršia etapa a takisto aj najprestížnejšia, čo sa týka bodov do rebríčka. Možno neuveríte, ale ide o celosvetovo najnavštevovanejšie športové podujatie pre fanúšikov nielen športu menom cyklistika, ale aj pre aktívnych nadšencov tohto elegantného športu. Zaujímavé je, že Grand Tour existuje iba v mužskej cyklistike, ženská cyklistika niečím podobným ani zďaleka nedisponuje.
Alternatívou je Giro Rosa, desať etapový pretek pre dámy – a zároveň jediný, ktorý vieme ako tak porovnať s mužskou cyklistikou a Grand Tour. Celkovo je ženská cyklistika na úplne inej úrovni, ako u pánskych náprotivkov.
Španieli, Taliani, Slováci – kto vládne rebríčku Grand Tour top cyklistov?
V tomto prípade by sme mohli povedať, že história sa opakuje. Aké mená vám napadnú, ak by ste dostali za úlohu vymenovať nejakých slávnych cyklistov a nebol by to Peter Sagan? Spomínate si ešte na hrdinov ako Španiel Miguel Indurain, Belgičan Eddy Merckx či Alberto Contador? Ako blesk z čistého neba na športových fanúšikov cyklistiky zapôsobila správa, kto vyhral Vueltu v roku 2006. Pamätáte si aj vy toho prekvapujúceho Kazacha Alexandra Vinokourova, ktorý to natrel všetkým? Od toho roku sa však nejaké senzácie nekonali a stupienok víťazov poväčšine patrí starým a známym menám.
Zaujímavosťou je, že Vuelta sa konala aj počas náročného obdobia v Európe – 2.svetovej vojny, v rokoch 1941 a 1942. Medzi top rekordérov, ktorým sa podarilo vyhrať viaceré preteky z Grand Tour, patrí trojlístok Belgičan Eddy Merckx (11x), Francúz Bernard Hinault (10x) a opäť Francúz Jacques Anqutil (8x). Zaujímavé je, že všetci traja vyhrali Tour de France 5x a nikto ich neprekonal, okrem Španiela Miguel Induraina, ktorý však nemal také šťastie pri iných pretekoch. Pri dnešnej kondičke a možnostiach jazdcov to budú mať potenciálni nasledovníci pomerne náročné.
Kontroverznosť vládne aj cyklistika
Kontroverzia sa poväčšine dotýka pozývania jednotlivých tímov na účasť na podujatiach. Medzinárodná cyklistická únia, známa aj ako Union Cycliste Internationale alebo International Cycling Union preferuje totiž najšpičkovejšie tímy, zatiaľčo organizátori jednotlivých etáp preferujú tímy z okolia, prípadne tímy, okolo ktorých sa netočia žiadne škandály.
Možno vás napadlo to isté, čo nás – prečo tí istí jazdci nevyhrávajú všetky tri prestížne podujatia roka? Je to veľmi, veľmi raritná udalosť. Napríklad v roku 2004 vo všetkých troch štartovalo 474 cyklistov, v dvoch už len 68 a v troch už len dvaja. Pekné sito, čo? Tajomstvom nie sú ani žiadne prešpekulované stratégie. Napríklad šprintéri začínajú každý pretek Grand Tour a dúfajú v čo najviac výhier, kým prídu na rad náročné etapy, v ktorých nie sú dobrí a vynikajú iné mená. Príkladom je aj Mark Cavendish v rokoch 2010 a 2011. Začal všetky tri, ale dokončil iba Tour de France.
Fenomén menom cyklistika má po svete milióny prívržencov a fanúšikov, nielen medzi pánmi, ale aj dámami. Aby sme však pri tejto ceste okolo sveta neobišli ani Slovensko a naše známe mená – ktorých máme okrem Petra Sagana naozaj viac – pripravujeme pre vás ďalší článok, kde vám predstavíme mená, na ktoré by sme mali byť hrdí a poznať ich. Nezabudneme však ani na Petra, to by sme si nedovolili.
Dovtedy Vám prajeme krásny letný čas a do športovania, priatelia!
S pozdravom Virtual Championship Tím