• Post category:Blog
  • Post comments:0 Comments

Prečo súťažia muži a ženy v oddelených kategóriách v športe?

Určite nie je novinkou ani pre nešportovo založených fanúšikov fakt, že muži a ženy súťažia v športe v oddelených kategóriách. Argumenty a teórie sú rôzne. Niektorí hovoria, že ženy nedosahujú ani zďaleka také výsledky ako muži, pretože na to nemajú stavbu tela a genetickú predispozíciu. Jedinou výnimkou môže byť len jazda na koni. Za všetko vraj môžu biologické rozdiely. Je to však naozaj tak? V dnešnom článku sa práve týmto tvrdeniam pozrieme pekne na zúbok.

Muži a ženy vraj majú prirodzene rôznu genetickú výbavu od prírody

Muži sú vraj lepší ako ženy najmä v športoch, ktoré si vyžadujú silu, výbušnosť a rýchlosť. Pri pohľade na dospelého muža je jasné, že priemerný muž je vyšší ako žena a má dlhšie končatiny. Takisto má širšie ramená, vďaka čomu svaly získajú väčšiu rozpínavosť a plochu. Dospelí muži majú väčší podiel svalovej hmoty a ak by sme porovnali objem telesného tuku, u mužov sa pohybuje v rozpätí 4-12%, zatiaľ čo ženské atlétky majú 12-23%. Celkom rozdiel, však? Mužom sa tuk zvykne ukladať v problémovej oblasti na bruchu, ženy sú v tomto „múdrejšie“ – tuk sa im ukladá do oblasti zadku a stehien, kde nie je evidentný na prvý pohľad. Muži a ženy sa líšia aj veľkosťou vnútorných orgánov – muži majú väčšie srdce (čo sa zíde najmä v romantických chvíľach), vnútorné orgány a vyšší počet červených krviniek, ktoré pri športe absorbujú kyslík – samotný rozdiel je asi 10% navyše v prospech mužov. Vďaka týmto výhodám získavajú muži pri športe určitú aeróbnu výhodu.

            

Vtáka poznáš po perí, človeka po prstoch na rukách

             Rozdiely medzi mužmi a ženami sú v skutku ešte zaujímavejšie. Urobme si malý test. Pozrite sa na prstenník a ukazovák na ruke. Je vedecky dokázané, že ženy majú ukazovák dlhší ako prstenník a u mužov je to naopak. Súvisí to s hladinou estrogénu či testosterónu. Na nás to perfektne sedí. Ako ste na tom vy? Ste muž či žena?

                Muži a ženy sa líšia aj z hľadiska plodnosti. Kým napríklad ženám začína klesať plodnosť v priemere po dosiahnutí veku 35 rokov, muži sú schopní splodiť potomka až do cca 70 rokov, samozrejme, česť výnimkám. Muži dokonca aj spaľujú kalórie rýchlejšie ako ženy, čo je neoceniteľná výhoda najmä pri športovaní a fyzickej aktivite – za všetkým hľadajme podiel svalov na celkovej hmotnosti. Ženské telo je od prírody nastavené na predispozíciu ukladania energie a tuku, najmä pre obdobia ako je tehotenstvo či dojčenie. Telu však nevysvetlíte, že vás v dohľadnej dobe nečaká ani jedno, ani druhé, má to jednoducho zakotvené v genetickom základe.

Riešite konflikt s chladnou hlavou? Potom ste žena!

           Zaujímavé je sledovať správanie mužov a žien v stresových situáciách. Obe pohlavia vylučujú ten istý hormón – oxytocín. Zatiaľčo však oxytocín v kombinácii so ženským hormónom estrogénom vytvára ukľudňujúci efekt, oxytocín v kombinácii s testosterónom spôsobí, že muži sú oveľa agresívnejší ako ženy. Pri agresivite – muži vyjadrujú agresivitu fyzicky a skutkami, zatiaľ čo ženy verbálne – slovami. Opäť by sme našli spojitosť v mozgu – mužská reakcia je spojená s oblasťou v mozgu, zodpovednou za fyzickú reakciu a ženská s verbálnou.

Existujú športy, v ktorých sú ženy úspešnejšie ako muži?

Je pomerne náročné nájsť kategóriu, kde by mohli muži a ženy súťažiť spolu a dosiahli by porovnateľné výsledky. Ženy sú totiž oveľa lepšie vo vytrvalostných športoch ako vo výbušných alternatívach. Preto je aj rozdiel vo výsledkoch medzi mužmi a ženami porovnateľne menší pri behu na dlhšie vzdialenosti, ako je maratón, ako napríklad pri behu na 100m. Čím dlhšia vzdialenosť, tým vyššia šanca pre ženu – dosiahnuť porovnateľný výkon. Ak si to chcete doma vyskúšať aj so svojou polovičkou – nech sa páči. Naša výzva Escape from Reality, otvorená od 18.4., je tu len pre vás. Určite nám dajte vedieť, kto bol lepší.

                Špeciálnu pozíciu v tomto mikrosúboji majú disciplíny ako jazda na koni, streľba či jachting. Niektorí nedajú dopustiť ani na lezenie, kde sa ženy vďaka nižšej váhe a ohybnejšiemu telu dostanú aj do priestorov, kde majú bežní muži problém.

                A na záver niečo na odľahčenie, čo asi nepoteší nežnejšie polovičky. Pokožka žien je oveľa tenšia ako mužská a starnutím stráca kolagén, takže prvé vrásky sú oveľa viditeľnejšie u žien ako u mužov. Nech je už tak či tak – pri športe má každý dôvôd na úsmev. A vrásky smiechu patria k tým najkrajším. Je len na vás, či si ich vypestujete pravidelným športom alebo pravidelným smiechom. Obe aktivity totiž poriadne spaľujú kalórie. Hoci u mužov… ale to už viete.

Ak vás zaujíma niečo, čo ste v tomto príspevku nenašli, pokojne nám napíšte .

Dovidenia priatelia pri ďalšom blogovom príspevku.

Pridaj komentár