Športovec týždňa – Andrea Tóthová

                Dnešnou hrdinkou a Športovkyňou týždňa bude Andrea zo Štúrova. Športu sa začala venovať ako 6-ročná a za všetko môže ocko, ktorý ju zobral k Dunaju, kde jej učarovali rýchlostní kanoisti. Obdiv k tomuto športu prerástol do vášne a lásky v podobe štúdia na Športovom gymnáziu v Trenčíne, kde sa Andrea zlepšila natoľko, že siahla niekoľkokrát aj na titul majsterky Slovenska. Úžasné.

                Andrea je povolaním učiteľka, ktorá svoje povolanie nadovšetko miluje, ale nájde si čas aj na športové výkony. Miluje plávanie, aerobic a spinning, ktoré dokonca aj precvičovala, bohužiaľ pandémia prerušila jej bežecké ambície. O to viac sa potešila našim virtuálnym výzvam, ktorými prekonáva nielen seba, ale aj pomáha iným. Rodinu tvoria manžel a dvaja synovia – obaja futbalisti, mladší je dokonca súčasťou dorasteneckého mužstva v Štúrove. Tretí chlap v rodine – manžel, profesionálny vojak, sa stal dokonca riaditeľom Mestskej športovej organizácie a v rámci nej zastrešuje 6 športov. Ak má čas, zabehajú si s spolu s Andreou, ale uprednostňuje cyklistiku, preto sú v rodine na dennom poriadku debaty nielen o Saganovi, ale aj o Petre Vlhovej či talentovanom Janovi Volkovi.

                Voľný čas Andrea venuje, samozrejme, okrem športu, čítaniu. Obľúbenými žánrami je severské krimi, autobiografie bývalých športovcov a historická literatúra, najmä obdobie Grécka a Egypta. Talianske korene zo strany starého otca sú zodpovedné za lásku k moru, cestovinám a krásnym, teplým dňom.

bežecká rodina

                Pre nás je však Andrea dvojnásobná hrdinka. Toto energické žieňa trpí autoimunitným ochorením, poruchou cievneho systému, ktorý sa prejavuje núteným zvýšeným príjmom železa, v najhoršom prípade transfúziou. Beh je naozaj komplikovaný – ovplyvňuje priamo cievy a často sa stane, že Andrea musí vynechať dni, ba až týždne zo zdravotných dôvodov. Ani to ju však neodradí od pozitívneho myslenia – vždy myslí na iných a snaží sa im pomáhať, dokonca aj nad rámec svojich možností.

     A čo by chcela Andrea odkázať na koniec?

Šport je úžasná vec, spája ľudí a neakceptuje výhovorky. Je úžasné, ako môže každý z nás prispieť svojou troškou a dúfam, že do budúcna nás bude viac a viac – spolu totiž dosiahneme veľké veci. A ak si pri tom zlepšíme fyzičku (a postavu), bude to len príjemný dodatočný bonus.

                Tešíme sa, keď sa s vami opäť uvidíme na ďalšom (virtuálnom) podujatí, Andrea.

Pridaj komentár